Τετάρτη 21 Απριλίου 2010

Bayern Munich-Olympique Lyonnais

Bayern και Lyon το δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών το οποίο αναμετράται σήμερα στο Μόναχο.Ας ρίξουμε μια ματιά στους αγώνες που έδωσαν οι δύο ομάδες στο φετινό Champions League για να φτάσουν στους 4 της διοργάνωσης.Οι Βαυαροί την πρώτη αγωνιστική ταξίδεψαν ως στο Ισραήλ για να περάσουν ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Maccabi Haifa την οποία κέρδισαν με 0-3.Ενώ παράλληλα οι Γάλλοι πετύχαιναν έστω και δύσκολα την νίκη απέναντι στην Fiorentina με σκορ 1-0.Οι Γερμανοί στην συνέχεια έμειναν στο 0-0 με την Juventus ενώ η Lyon πέρασε εύκολα με 0-4 από την έδρα της Debrecen.Η Lyon συνέχισε την ξέφρενη πορεία της περνώντας με επιτυχία από το ιστορικό Anfield,κερδίζοντας με 1-2 την Liverpool.Αντίθετα η Bayern ηττήθηκε με 2-1 από την μετέπειτα αντίπαλο του Ολυμπιακού,Bordeaux.Το ίδιο σενάριο επαναλήφθηκε και στην ρεβάνς των 2 ομάδων με τους Γάλλους να νικάνε 0-2 την Bayern μέσα στο Μόναχο.Η Lyon απέφυγε στα τελευταία λεπτά την απάντηση της Liverpool ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1.Την πρώτη της φετινή ήττα γνώρισε στην προτελευταία αγωνιστική,καθώς έχασε με 1-0 από την Fiorentina.Η ομάδα του Μονάχου πήρε με δυσκολία 3 πολύτιμους βαθμούς νικώντας με 1-0 την Maccabi Haifa.Η έκτη αγωνιστική ήταν περίπατος για τις δύο ομάδες που νίκησαν με σκορ 4-0 και 1-4 τις Debrecen και Juventus αντίστοιχα.Στην φάση των 16 η Olympique Lyon κλήθηκε να πετύχει την υπέρβαση απέναντι στους Galacticos του Cristiano Ronaldo και του Ricardo Kaka.Οι Γάλλοι πέτυχαν τον στόχο τους νικώντας τους Μαδριλένους με σκορ 1-0 και στα 2 παιχνίδια.Η αποψινή της αντίπαλος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ιταλικής Fiorentina με ένα γκολ από θέση οφσάιντ του Miroslav Klose στο ενενηκοστό λεπτό της αναμέτρησης.Στον επαναληπτικό οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 3-1 και έδειξαν να κρατάνε την πρόκριση στα χέρια τους,όμως ο μόνιμος εκτελεστής των Βαυαρών φέτος,Arjen Robben πέτυχε ένα φανταστικό γκολ με το αρίστερο και έστειλε την ομάδα του στα προημιτελικά της διοργάνωσης.Εκεί συνάντησε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου την Manchester United.Οι κόκκινοι διάβολοι προηγήθηκαν με τον Wayne Rooney στον πρώτο αγώνα στην Γερμανία,όμως τελικά η κατάσταση αντιστράφηκε στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Ivica Olic να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ και το 2-1.Στον επαναληπτικό στο 'θέατρο των ονείρων' οι γηπεδούχοι έδειχναν να επιβεβαιώνουν τα προγνωστικά περί εύκολης επικράτησης τους καθώς προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο,ενώ το μόνο που κατάφερε η γερμανική ομάδα στα πρώτα 45 λεπτά ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Olic.Τελικά κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν την πρόκριση με ένα ακόμη καταπληκτικό τέρμα που πέτυχε ο φορμαρισμένος Robben.Η Lyon πήρε την πρόκριση με νίκη 3-1 στο Gerland επί της Bordeaux και αγχωτική ήττα 1-0 στην επανάληψη.Οι δύο ομάδες γνωρίζουν πως αν θέλουν να κατακτήσουν το τρόπαιο θα πρέπει να ξεπεράσουν τους εαυτό τους σε έναν τελικό απέναντι στην Barcelona ή την Inter.