Τρίτη 20 Απριλίου 2010

Inter-Barcelona 3-1

Μεγάλη νικήτρια του αποψινού ντέρμπι ήταν η γηπεδούχος Inter.Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν αν και ο Benquerenca σταμάτησε λανθασμένα 2 επιθέσεις με αξιώσεις των Νερατζούρι.Στην συνέχεια η Barcelona ήταν η ομάδα που πήρε το προβάδισμα με γκολ του Pedro μετά από εξαιρετική κούρσα του Maxwell από τα αριστερά και ασυνεννοησία στην άμυνα των γηπεδούχων.Το γκολ αύτο λειτούργησε ως αφύπνιση και για τις 2 ομάδες και το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό.Η Inter έφτασε 2 φορές κοντά στην ισοφάριση με τον Diego Milito να σπαταλά ισάριθμες τεράστιες,πανομοιότυπες ευκαιρίες.Ωστόσο ο Αργεντίνος φορ διόρθωσε το λάθος του βγάζοντας την ασσιστ για τον Wesley Sneijder ο οποίος δεν αστόχησε απέναντι στον Victor Valdes και πέτυχε το 1-1.Στην επανάληψη οι Blaugrana μπήκαν ''υπνωτισμένοι'' στο γηπέδο.Έτσι η ομάδα του Μιλάνου πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Maicon μετά από εκπληκτική κούρσα του Pandev.Σαν να μην έφτανε αυτό η Inter έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Diego Milito να βρίσκει αυτή τη φορά τον δρόμο για τα δίχτυα,έστω και από θεση οφσάιντ όπως φάνηκε και στο replay.Στην συνέχεια το μόνο που κατάφεραν οι υπερασπιστές του τίτλου ήταν να χάσουν κάποιες μεγάλες ευκαιρίες στο τέλος του αγώνα με κύριο πρωταγωνιστή τον Pique ο οποίος είχε εγκατασταθεί στην αντίπαλη περιοχή στα τελευταία λεπτά.Τελικά οι πρωταθλητές Ιταλίας θα πάνε με ένα καλό προβάδισμα στην ρεβάνς της Βαρκελώνης.