Δευτέρα 10 Μαΐου 2010

Έσπασε την έδρα του Παναθηναϊκού ο Ολυμπιακός!

Μεγάλη νίκη στο κλειστό της Γλυφάδας πέτυχαν σήμερα το απόγευμα οι ερυθρόλευκοι.Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του 2-1 στα σετ σε 2-3.Το πρώτο σετ πήγε στον Ολυμπιακό με σκορ 21-25.Σε ένα αμφίρροπο δεύτερο σετ οι πράσινοι ισοφάρισαν με σκορ 27-25.Στο τρίτο σετ η ομάδα του Πειραιά έμοιαζε να φτάνει εύκολα στην κατάκτησή του καθώς προηγήθηκε μέχρι και 5-17[!],ωστόσο μια μεγάλης διάρκειας αδράνεια του Ολυμπιακόυ οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα σερί 9-0,ο οποίος ολοκλήρωσε την μεγαλειώδη ανατροπή παίρνοντας το σετ με 25-23.Με τα σετ 2-1 υπέρ του τριφυλλιού και έναν Ολυμπιακό αποπρασανατολισμένο και με πεσμένη ψυχολογία μετά την επική ανατροπή του Παναθηναϊκού στο προηγούμενο σετ,το τέταρτο σετ έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.Οι νταμπλούχοι Ελλάδος δεν διαφώνησαν μόνο που μετέτρεψαν το σετ σε δικό τους περίπατο και έφεραν το παιχνίδι σε πέμπτο σετ κερδίζοντας με 17-25.Στο τελευταίο σετ οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα μεγάλο διπλό στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου με σκορ 10-15.
Τελικό σκορ 2-3 και πολυτιμότερος παίκτης για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον συνήθη ύποπτο,Ιβάν Μίλκοβιτς.Ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Αγκάμεζ ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα.
Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν την Τετάρτη στις οκτώ το βράδυ στο κλειστό του Ρέντη οπού οι πρωταθλητές ευελπιστούν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους.