Πέμπτη 13 Μαΐου 2010

Κυπελλούχος Ευρώπης η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Σε έναν αρκετά καλό τελικό για το Γιουρόπα Λιγκ η ισπανική ομάδα με σημαιοφόρο τον Ντιέγκο Φορλάν κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο με 2-1.Η Ατλέτικο προηγήθηκε με τον Ουρουγουανό επιθετικό στο τριακοστό δεύτερο λεπτό μετά από εξαιρετική κούρσα του Αντόνιο Ρέγες από τα δεξιά.Η Φούλαμ ωστόσο αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά πολύ σκληρή για να πεθάνει.Έτσι έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης,πέντε λεπτά αργότερα,με τον Σάιμον Ντέιβις ο οποιός νίκησε τον Ντε Χέα με ωραίο δεξί σούτ στην κίνηση μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Μαδριλένων.Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λονδρέζοι ήταν καλύτερη από την αποπροσανατόλισμενη Ατλέτικο,όμως διατηρούσαν μια ανούσια υπεροχή με ελάχιστες ευκαιρίες.Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.Στο μεταξύ οι Ρέγιες και Σιμάο αντικαταστάθηκαν από τους Σάλβιο και Χουράδο οι οποίοι έδωσαν άλλη πνοή στους Ίβηρες.Έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το 117΄ για να βρει ο συνήθης ύποπτος,Ντιέγκο Φορλάν,τον δρόμο για τα δίχτυα για δεύτερη φορά μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Σέρχιο Αγκουέρο.Στο σημείο αυτό η ιστορία της <<σταχτοπούτας>>έλαβε τέλος για την Φούλαμ και οι Ισπανοί στέφθηκαν κυπελλούχοι Ευρώπης.